Przejdź do treści
dom
8
1
2
3
4
6
7
Przejdź do stopki

OCHOTNICA

Treść

Jedna z największych i najpiękniejszych wsi w Polsce" - jak wyrażają się o Ochotnicy autorzy przewodników turystycznych, a także sami jej mieszkańcy - obejmuje środkowe obszary byłego województwa nowosądeckiego.

Gmina znajduje się na terenie powiatu nowotarskiego /woj. małopolskie/ Ochotnica położona jest w Gorcach, i na schodzących ku Dunajcowi zboczach Beskidu Sądeckiego. Powierzchnia gminy wynosi 14 106ha..

Administracyjne gmina podzielona jest na cztery sołeztwa: Ochotnicę Dolną, Ochotnicę Dolną - Młynne, Ochotnicę Górną i Tylmanową, które samodzielnie decydują o prawie wszystkich swoich sprawach. Stanowią one – za wyjątkiem Młynnego – duże wsie, z odrębnymi elementami folkloru, w szczególności gwary.

W krajobrazie Ochotnicy szata roślinna odgrywa niepomierną rolę. Praktycznie cała wieś leży w obrębie pogórzy i regla dolnego ale w najwyżej położonych punktach sięga również regla górnego. Występowanie trzech pięter roślinnych decyduje o ogromnym zróżnicowaniu zarówno flory, jak i fauny. Atrakcyjność turystyczną gminy Ochotnicy podnoszą duże powierzchnie lasów, a zwłaszcza zróżnicowanie gatunkowe ich biocenoz.

W reglu dolnym dominuje bogata w runo buczyna karpacka oraz bory jodłowo - bukowe, w reglu górnym - uboższe lasy świerkowe. Na terenach wilgotniejszych pojawiają się bory z bujnym, wysokim runem paprociowym. Tu i ówdzie rozpościerają się płaty modrzewiowych lasków czy brzozowych gaików.

Ochotnickie lasy najpiękniejsze są jesienią, gdy buki mienią się barwami brązu, złota i czerwieni. Wędrówka po lesie - nie tylko o tej porze roku - wywiera pozytywne wrażenia estetyczne a wraz ze specyficznym mikroklimatem tego miejsca - wpływa dodatnio na organizm człowieka, pozwalając się mu odprężyć, zrelaksować a także zregenerować jego siły fizyczne.

Wiele przyjemności, jak również i korzyści materialnych dostarcza zbieranie runa leśnego, szczególnie czarnych jagód (borówek), poziomek, malin, jeżyn a także głogu, czarnego bzu i tarniny.

Ochotnickie lasy są idealnym terenem również dla miłośników grzybobrań, którzy tłumnie zjeżdżają tu w jesienne weekendy, w czasie wysypów grzybów. Ochotnica ma bowiem do zaoferowania, całą gamę jadalnych gatunków grzybów, począwszy od najbardziej cenionego i poszukiwanego borowika szlachetnego, podgrzybka, czerwonego kozaka i kani a skończywszy na pieprzniku jadalnym (kurką), maślaku, gołąące, kozaku czy opieńce miodowej.

Oprócz walorów środowiska przyrodniczego Ochotnica posiada także atrakcyjne wytwory ludzkiej działalności. Składają się na nie głównie: architektura zabudowań oraz wciąż żywy jeszcze folklor. Poza tym na terenie wsi sporo jest miejsc związanych z historią II wojny światowej i pamiątek tego wydarzenia.

Na terenie Ochotnicy zobaczyć można także zabytki architektury świeckiej. Do takowych należą niektóre domy, budynki - niegdyś dobrze rozwiniętego przemysłu ludowego, jak również zabudowania gospodarcze.

Fizjonomię wsi urozmaicają także zabytkowe spichlerzyki, piwnice i studnie, z których część powstała jeszcze pod koniec XIX w. Niewielkie drewniane spichlerze z kamienną podmurówką po dziś dzień spełniają swoją gospodarczą funkcję. Nie użytkuje się już natomiast prawie wcale licznych i ciekawych architektonicznie kamienno-ziemnych piwniczek.

Na terenie Ochotnicy znajdują się liczne miejsca wypoczynku i rekreacji, toteż baza noclegowa obejmuje schroniska, ośrodki wczasowe - pensjonaty, motele, pola biwakowe, placówki kolonijne i oazowe a przede wszystkim pokoje gościnne w kwaterach prywatnych.

Na terenie Ochotnicy znajdują się 2 schroniska turystyczne. Jedno z nich - studencka "Hawiarska Koliba" w Jamnem - prowadzona jest przez Oddział Akademicki PTTK w Krakowie (SKPG AGH) i czynne jest przez cały rok. Drugie,  jest e schroniskiem prywatnym, znajduje się na wysokości ok. 1050m. npm. - "Na Skałce"

Ogromną rolę dla turystów uprawiających piesze wędrówki górskie odgrywają studenckie bazy namiotowe pod Gorcem i na Lubaniu. Są to obiekty przystosowane do świadczenia usług tanich, o niskim standardzie.

5936